Rozdíl mezi esenciálními & vonnými oleji

04.02.2024

Esenciální oleje (zkratka EO)

EO jsou látky extrahované pouze z květin, rostlin, bylin, plodů v jejich nejčistší podobě. Jsou to tedy vůně 100% přírodního původu. Tyto silně koncentrované komplexní látky s multifunkčními vlastnostmi mají na rozdíl od rostlinných olejů rozličné terapeutické využití. Jejich vlastnosti se projevují ve třech rovinách. Především ovlivňují naše emoce, psychiku a náladu. Disponují vnějšími funkčními vlastnostmi jako například antivirovým, antimikrobiálním, antiseptickým, fungicidním nebo repelentním účinkem. Tyto komplexní vlastnosti činí z esenciálních olejů zcela unikátní látky, pro které jsou nazývány srdcem nebo podstatou rostlin. Esenciální oleje tedy nelze synteticky vyrobit.  

Vonné oleje

Vonnými oleji rozumíme oleje uměle připravené, byť jejich složkami mohou být i látky pocházejí z přírodních zdrojů. Zde najdeme vůně, které se v přírodě nevyskytují nebo je nelze z přírodních materiálů získat. Například z lesní jahody, jablka nebo rybízu esenciální olej získat nelze, ale lze je nahradit synteticky. Mezi vonnými oleji můžeme také najít subtituce drahých přírodních olejů jako je růže, jasmín a jiné. Jsou netěkavé a jsou trvanlivější než éterické oleje. Existují dva typy vonných olejů - syntetické a přírodní.

  • Syntetické vonné oleje se vyrábějí z chemických látek, které se v přírodě nevyskytují. Většina syntetických olejů se vyrábí z vedlejších produktů ropy, což je činí levnějšími a univerzálními pro všechny vonné výrobky včetně kosmetiky.
  • Přírodní vonné oleje jsou jednoduše esenciální oleje smíchané s dalšími přírodními složkami, jako jsou nosné oleje a jiné esenciální oleje, aby vznikl vyvážený, dokonale vonící olej. Asi vás nepřekvapí, že u nás najdete jen ty přírodní aroma a esenciální vonné oleje.